+48 737 311 843 | Odwiedź AutoCentrum Group! |
FORMULARZ WYCENY

Jak radzić sobie z korozją w samochodzie?

Korozja samochodu może być dużym problemem. Ci, którzy chcą sprzedawać klasyczny pojazd, mogą regularnie spotykać się z rdzą, ale nawet w przypadku nowszych samochodów korozja i jej skutki mogą nękać proces sprzedaży samochodu.

Pojawienie się materiałów odpornych na rdzę w nowszych samochodach spowolniło tempo korozji, ale nadal ważne jest, aby kierowcy nowoczesnych pojazdów podejmowali wszelkie środki ostrożności przeciwko niej.

Szacunki wskazują, że korozja samochodu może znacznie obniżyć jego wartość. Na przykład zbyt duża ilość rdzy może łatwo zmienić klasyfikację pojazdu z „kompletnego i działającego” na „koszyk”, prowadząc do utraty wartości sprzedaży.

Na szczęście korozji samochodowej można zarówno zapobiegać, jak i leczyć. Jeśli chcesz zapobiec rdzewieniu lub dowiedzieć się, jak neutralizować rdzę w samochodach, mamy Cię poniżej.

Czym jest korozja samochodu?

Korozja samochodu ma miejsce, gdy materiały ulegają zniszczeniu z powodu utleniania. Proces ten jest zwykle spowodowany rdzewieniem, reakcją chemiczną, która zachodzi, gdy żelazo wchodzi w interakcję z powietrzem i wodą.

Obecność rdzy niekoniecznie oznacza obecność korozji. Rdza to tylko rodzaj korozji. Jest to jednak najczęstsza oznaka korozji; jeśli rdza nie zostanie poddana obróbce, może dojść do uszkodzenia silnika, hamulców i wewnętrznych polimerów samochodu.

Korozja samochodu: czynniki ryzyka

Istnieje kilka czynników ryzyka korozji samochodu:

 • Wiek – lakier samochodu z czasem odejdzie, co odsłania podwozie samochodu. Te małe ekspozycje przepuszczają wodę i powietrze, co prowadzi do rdzy. Sól i żwir również przyspieszają proces rdzewienia, a bardzo wysokie temperatury również go ułatwiają.
 • Materiały – Stare samochody nie są wykonane z tych samych materiałów odpornych na rdzę, co nowsze, co prowadzi do szybszej korozji.
 • Klimat – Kraje, w których często pada deszcz, śnieg lub wysoka wilgotność, mają wyższy poziom rdzy, ponieważ samochody są narażone na więcej wilgoci.

Musisz także wiedzieć, jakie rodzaje rdzy może mieć samochód. Mianowicie, istnieją trzy główne rodzaje rdzy:

 • Rdza na poziomie powierzchni – Wpływa na górną warstwę samochodu, zwykle z powodu braku lakieru. Jest to etap, w którym należy leczyć rdzę.
 • Rdza zgorzelinowa – Jest to kolejny etap rdzy powierzchniowej, w którym rdza zaczyna uderzać w panele nadwozia samochodu.
 • Penetrująca rdza – wtedy samochód naprawdę zaczyna korodować. Na tym etapie rdza całkowicie przecina panele nadwozia i wpływa na wewnętrzne systemy samochodu, takie jak silnik, klocki hamulcowe itp.

Jak zapobiegać korozji?

Najlepiej, jeśli chcesz zapobiec korozji u źródła, zanim ona wystąpi. Istnieje wiele olejów i wosków, których można użyć do ochrony samochodu, ale najbardziej opłacalną metodą jest odpowiednie przechowywanie i czyszczenie.

Upewnij się, że samochód jest zaparkowany, aby jak najdłużej pozostał suchy. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, chyba że masz garaż, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii! Możesz jednak zadbać o to, aby części zamienne oraz nakrętki i śruby były suche.

Regularne mycie i suszenie samochodu również może zmniejszyć rdzę. Nadal powinieneś myć samochód zimą, zwłaszcza jeśli na podłodze jest piasek. Piasek i sól znacznie przyspieszają proces rdzewienia, a czyszczenie samochodu może pozbyć się tych nieznośnych czynników rdzewienia.

W przeciwnym razie można kupić spraye antykorozyjne. W przypadku większości samochodów regularne czyszczenie i suszenie powinno wystarczyć, aby zapobiec pojawieniu się rdzy na powierzchni.

Jak usunąć rdzę powierzchniową z samochodu?

Więc zadbałeś o swój samochód, ale nadal widzisz rdzę na powierzchni. Czy to koniec gry? Czy możesz sam to potraktować? Na szczęście dzięki odpowiednim narzędziom i odrobinie smaru do kolan możesz na dobre pozbyć się rdzy powierzchniowej. Poniżej dowiesz się, jak usuwać rdzę powierzchniową w samochodzie.

lista kontrolna narzędzi

Aby rozpocząć, potrzebujesz:

 • Środek do usuwania wosku i tłuszczu
 • Szlifierka lub skrobak ręczny
 • Taśma
 • Papier ścierny
 • Farba
 • Ściereczka z mikrofibry
 • Sprzęt ochronny (rękawice, maska ​​i okulary)

przewodnik krok po kroku

W pierwszym kroku odizoluj rdzę taśmą. Uniemożliwi to zeszlifowanie dobrych części lakieru. Następnie dokładnie umyj obszar, usuwając cały brud. Na tym etapie może być również konieczne zastosowanie środka do usuwania wosku i tłuszczu.

Następnie użyj skrobaka do usunięcia odprysków farby i wszystkiego, co pokrywa rdzę. Następnie przeszlifuj obszar do samego metalu. Wytrzyj i osusz obszar ściereczką z mikrofibry.

Kontynuuj szlifowanie, mycie i suszenie aż do usunięcia rdzy. Następnie nałóż odpowiednią farbę i podkład na obszar. Usuń taśmę po usunięciu rdzy z powierzchni.

jak usunąć rdzę z samochodu bez szlifowania?

Istnieją sposoby na usunięcie rdzy bez szlifowania. Szlifowanie może być trudne, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, a ponadto możliwe jest uszkodzenie dobrego lakieru w trakcie tego procesu.

Dwa inne narzędzia, których możesz użyć, to kwas cytrynowy i wełna stalowa. W przypadku kwasu cytrynowego dodaj gorącą wodę i nałóż na powierzchnię. Pamiętaj, aby najpierw przeczytać wszystkie informacje dotyczące bezpieczeństwa i nosić zalecane środki ochrony osobistej.

Wełna stalowa może usunąć rdzę, ale wymaga więcej wysiłku niż papier ścierny. Jednak ten dodatkowy wysiłek wiąże się z dodatkową korzyścią, ponieważ jest mniej prawdopodobne, że usuniesz dobrą farbę.

Jeśli masz rdzę penetrującą lub łuszczącą się, musisz ją profesjonalnie potraktować w warsztacie. Z rdzą powierzchniową można sobie poradzić tylko w domu. Oczywiście, jeśli nie masz pewności co do samego usuwania rdzy powierzchniowej, wybierz garaż.

Wszystkie prawa zastrzeżone 2022
menu-circlecross-circle