+48 737 311 843 | Odwiedź AutoCentrum Group! |
FORMULARZ WYCENY

Objawy uszkodzonego układu chłodzenia. Ważne przy fali upałów!

Układ chłodzenia Twojego samochodu jest jedną z najważniejszych części pojazdu. Przeprowadza on obieg płynu chłodzącego z chłodnicy przez silnik, aby utrzymać stałą i bezpieczną temperaturę pracy. Bez dobrego układu chłodzenia silnik nie będzie działał prawidłowo i nastąpi poważne uszkodzenie silnika.

Ważne jest, aby zrozumieć niektóre z typowych sygnałów ostrzegawczych awarii układu chłodzenia. Najlepiej byłoby, gdyby wszelkie drobne naprawy zostały wykonane, zanim przekształcą się w poważne problemy z silnikiem, które mogą kosztować tysiące złotych w naprawach.

1. Niski poziom płynu

Gdy samochód jest całkowicie schłodzony, łatwo jest sprawdzić poziom płynu chłodzącego w chłodnicy. Jeśli poziom płynu jest niski, może być konieczne dodanie większej ilości płynu. Lub może to być oznaka znacznego wycieku lub innego problemu w układzie chłodzenia, który warto zbadać przez profesjonalnego mechanika.

2. Słaba jakość płynu chłodzącego

Jeśli spojrzysz na płyn chłodzący, powinien on mieć bardzo jasnożółty/zielony kolor i mieć półprzezroczysty wygląd. Jeśli jest ciemna lub pełna cząstek brudu / rdzy, oznacza to, że może być jakiś problem z układem chłodzenia. Może zajść konieczność wymiany płynu chłodzącego lub pełnego przepłukania płynu lub może to oznaczać, że jakiś element jest uszkodzony.

3. Wyciek chłodziwa

Jeśli zauważysz wyciek płynu chłodzącego pod twoim samochodem, to nigdy nie jest dobry znak. Będziesz chciał, aby został sprawdzony przez doświadczonego technika samochodowego raczej wcześniej niż później.

4. Przegrzanie silnika

Największą oznaką awarii układu chłodzenia jest to, że silnik jest podatny na przegrzanie. Oznacza to, że temperatura nie jest właściwie regulowana podczas pracy i prawdopodobnie jest to problem w układzie chłodzenia. To nie jest coś, co chcesz odłożyć. Wykonaj naprawy, zanim dojdzie do poważnego wewnętrznego uszkodzenia silnika.

5. Silnik nie uruchamia się

Może to być problem z akumulatorem , alternatorem, zapłonem lub innym układem elektrycznym. Jednak zatarty silnik może być również wynikiem awarii układu chłodzenia. 

6. Kontrolki ostrzegawcze

Możesz zauważyć lampkę ostrzegawczą temperatury, lampkę kontroli silnika lub inną konkretną lampkę ostrzegawczą związaną z układem chłodzenia. Kiedy te światła się zapalą, to dobry moment, aby jak najszybciej przejść do przeglądu pojazdu.

Wszystkie prawa zastrzeżone 2022
menu-circlecross-circle