+48 737 311 843 | Odwiedź AutoCentrum Group! |
FORMULARZ WYCENY

Opony całosezonowe vs. na każdą pogodę vs. zimowe

Żyjemy na półkuli północnej, marząc o życiu w ciągłym słońcu, gdzie jedziemy naszym kabrioletem nadmorską aleją z deską surfingową przytwierdzoną do bagażnika na dachu. Ale to nie jest nasza rzeczywistość. Prawda jest taka, że przez długie zimowe miesiące jedziemy po zaśnieżonych ulicach i autostradach, rano skrobamy przednią szybę i uzupełniamy zbiornik płynu niezamarzającego w naszym silniku, gdy jest niski.

Jazda w naszym kraju oznacza zrozumienie i radzenie sobie z żywiołami, a następnie naukę bezpiecznego poruszania się po nich za kierownicą. Bycie bezpiecznym na zimowej drodze rodzi ważne pytanie: jakiego rodzaju opon potrzebujesz, gdy temperatura spada i zaczynają spadać płatki śniegu? Jaka jest różnica między oponami zimowymi (śnieżnymi) a całorocznymi? A co z każdą pogodą – czym to się różni od całorocznej?

Opony zimowe z kolcami to kolejna opcja i zapewniają najlepszą przyczepność, zwłaszcza na lodzie.

Odpowiedzmy na niektóre z tych pytań, ponieważ opony mogą być dużą inwestycją i chcesz mieć pewność, że wyposażasz swój samochód w odpowiedni rodzaj gumy.

Czym są opony zimowe?

Większość Polakó doświadczyła przejażdżek po białych ścieżkach przez zimową krainę czarów. Wtedy świeży zwał śniegu pokrywa drogi, zanim jakakolwiek pługa opuści swoją szopę. To przerażające – ślizgać się i kręcić. To tutaj opony zimowe/śniegowe zapewniają prawdziwy spokój ducha .

Opony zimowe mają duże blokowe bieżniki, które skuteczniej odprowadzają wodę i błoto pośniegowe, oraz bardziej miękką gumę, która zachowuje elastyczność w niskich temperaturach. W wysokich temperaturach ta miękkość staje się problemem, dlatego po nastaniu wiosny musisz wymienić opony zimowe na całoroczne lub na każdą pogodę.

Największą wadą opon zimowych są dodatkowe koszty przechowywania oraz odpowiedzialność za ich zakładanie i zdejmowanie o odpowiedniej porze roku. Nie każdy ma dodatkową przestrzeń do przechowywania czterech nieporęcznych opon, dlatego bardziej popularne są opony na każdą pogodę. Ale jeśli mieszkasz w regionie, gdzie śnieg jest głęboki, temperatury niskie, a pługów niewiele, to opony zimowe będą twoim najlepszym przyjacielem.

Czym są opony całoroczne?

Opona na każdą pogodę to opona hybrydowa, która poradzi sobie w łagodnych warunkach, a także w niektórych nieekstremalnych warunkach zimowych.

Pod wieloma względami jest to najlepsze z obu światów. Uzyskujesz dobre wyniki w miesiącach letnich, wiosennych i jesiennych, podobnie jak w całym sezonie, ale także w sezonie zimowym. Ponadto opony zimowe wymagają wymiany i przechowywania, podczas gdy przez cały rok są używane w każdych warunkach pogodowych, więc nie jesteś obciążony kosztami opon zimowych.

Podobnie jak opony zimowe, opony na każdą pogodę są uznawane przez Transport Canada za bezpieczne w większości zaśnieżonych warunków. Na fizycznej oponie, na oponach kwalifikujących się do tego oznaczenia, zobaczysz symbol 3 szczytowego logo góry/płatka śniegu („alpejskiego”) (patrz tabela).

Wadą wszystkich warunków pogodowych jest to, że generalnie nie trwają one tak długo, jak przez cały sezon i zimę. Właśnie dlatego otrzymasz krótsze gwarancje na bieżnik na każdą pogodę w porównaniu do innych. Ma to sens, biorąc pod uwagę, że jeździsz na tych oponach przez cały rok, zamiast wymieniać dwa różne zestawy opon (całoroczne i zimowe).

Czym są opony całoroczne?

To mylące, gdy słyszysz porównania na wszystkie pory roku i na każdą pogodę. Jeśli mówisz o wszystkich porach roku, wydaje się logiczne, że mówisz o wszystkich rodzajach pogody, prawda? Nie dokładnie.

Opony całoroczne zapewniają optymalne osiągi wiosną, latem i jesienią. W rzeczywistości niektóre firmy zaczęły zmieniać nazwy opon całorocznych na „opony 3-sezonowe”. Niestety nie jest to opona idealna na mroźne, śnieżne zimowe warunki. Opony te tracą przyczepność w temperaturach poniżej 7 stopni Celsjusza.

Bieżniki na wszystkie pory roku są często gładkie i proste, odpychają wodę podczas jazdy w deszczu i lepiej trzymają się drogi w ciepłych i gorących warunkach.

Wszystkie prawa zastrzeżone 2022
menu-circlecross-circle